Jak věřit v lepší život?

Aktualizace: 4. lis 2020

Jestli patříte k těm, kterým život nadělil velké množství překážek, problémů, starostí nebo trápení, zkuste si teď ve svém životě vytvořit větší prostor pro to, aby mohly přijít ty dobré události.

Naučte se myslet pozitivně a projevovat vděčnost za to, co máte.

Očekávejte pozitivní, stane se pozitivní


Představte si, že máte delší dobu „špatné období“, máte pocit, že se všechno hroutí, jedna nešťastná událost stíhá druhou. Nejistota v práci, doma s partnerem, do toho vám onemocní rodiče. Přesáhne to únosnou míru, máte pocit, že to snad ani nikdy neskončí. Vaše nálada jde dolů. Začnete mít pocit, jakoby v životě ani nic jiného, než problémy, nebylo. Pořád rostou. Přicházejí další a další. Život se zdá k nevydržení.

Obáváte se horších časů? Přijdou k vám horší časy. Přejete si lepší časy? Přijdou lepší. Přitom se možná dějí úplně běžné věci, jde o to, jak je vnímáte. Problémy jsou a budou a klíčem je, jak k nim budete přistupovat. Mají nad vám problémy navrch? Nebo jste vy ten, kdo je má pod kontrolou?

Dlouho jsem byla z rodiny zvyklá na to, že život je těžký. A on skutečně byl! Nebralo to konce.

Díky uvědomění si negativního nastavení a jeho postupnému přeprogramování se mi podařilo se z tohoto negativního návyku vymanit a nastavit se na to, že život je fajn a vyhledávat v něm radost a spokojenost. A to i v obdobích, která jsou náročná!

V životě mi přichází jedna skvělá věc za druhou. Vážně. Mám se dobře, jako jsem se nikdy neměla.

Ne, neznamená to, že se mi v životě nedějí špatné věci, to by nebylo normální – také se potýkám s různými neshodami a nedorozuměními mezi lidmi, také máme v rodině nemoci. Díky celkovému pocitu, že život stojí za to, se mi daří tyto problémy zvládnout a znovu se zaměřit na to dobré. Celkově od života čekám to hezké a ono to hezké je.

Častý zlozvyk, který náš národ provází je – neustálé stěžování. „Tak jsme zase v práci.“ „Večer mě doma čeká druhá směna.“ „Nestíhám.“ „Mám toho moc.“ „Počasí nestojí za nic.“ „Kde bych na to vzal.“

Schválně zkuste pozorovat, co se stane, když do kolektivu přijde jeden stěžovatel. Kolik lidí se přidá?

Mockrát totiž stěžování vede k řetězové reakci a i ti, co si normálně nestěžují, si nějakou stížnost přihodí. Nepomáhejte stěžovateli tím, že mu ukážete, že se „máte taky špatně“. Škodíte sami sobě. Negativní energie se šíří dál. Prostě si nestěžujte. Je to jen zavedený zlozvyk. Nastavte se na rozdávání dobré nálady – zkuste radši konverzaci otočit a mluvit o tom, jak situaci vylepšit.

„Tak jak si to dneska v práci uděláme hezčí?“ „A co budeš večer vařit – mám jeden rychlý recept.“ „Potřebuješ s něčím pomoct, abys toho neměl tolik?“ „Dneska prší, tak nepůjdeme do kina?“ „Potřebuješ půjčit peníze?“

Uvidíte, že se vy i lidé okolo vás, budou cítit líp. A třeba si příště místo stěžování vzpomenou na pozitivní notu a přijdou sami s nápadem, jak si to například v práci udělat příjemnější.

Vděčnost vám přivolá lepší život


Představte si, že máte skvělého přítele. Zažíváte s ním jak dobré, tak zlé. Období, kdy zažíváte dobré, se různě střídají s tím špatným a jsou různě dlouhá. Váš přítel je tady pro vás, když potřebujete, když může, tak vám pomůže. Není ale v jeho silách být vám pořád nablízku, nepomůže vám pokaždé. Jak se k tomu postavíte?

1/ Můžete oceňovat, že máte skvělého přítele, být vděční, že je tady pro vás a pomůže, když to jde. Budete mu dávat najevo, jak jste rádi, že ho máte. Budete děkovat osudu, že vám takové přítele poslal. Vaše přátelství poroste. Přátelství obecně bude mít ve vašem životě velký význam a budete mu nakloněni.

2/ Můžete se na něj zlobit, že vám není pokaždé k dispozici, jak si představujete. V době horších období se dokonce můžete naštvat. Takhle jste si to nepředstavovali. Můžete na něj i nadávat, že takové přátelství není pravým přátelstvím. Je možné, že v dobré přátelství už přestanete věřit. Když v něj nebudete věřit, pravděpodobně už vás v životě nepotká.

A teď si to zkuste převést na život jako takový. Život vám jde někdy vstříc a někdy ne. Někdy vám pomůže, někdy si musíte pomoct sami.

1/ Jste rádi za život, jaký máte. Jste vděční, za všechno dobré, co vás v životě potkalo. Střídá se dobré a zlé, přesto životu děkujete za to, jak se máte a díky vašemu nastavení, to dobré v životě roste.

2/ Brbláte, že to není ono, měli jste jinou představu, představovali jste si to snazší. Že vám život půjde víc naproti. Spíš míváte špatnou náladu, že život nestojí za moc a kdo ví, jestli vás ještě něco dobrého potká. Co si tím do života přivoláte?

Když budete životu projevovat vděčnost a děkovat za to, jaký život jste dosud žili a žijete, vaše tělo bude automaticky produkovat serotonin - hormon štěstí. Když budete spokojení a budete spokojenost vyzařovat, přivoláte si další, pro vás příznivé životní události.

Hledejte, co teď jde


Zdá se, že život není spravedlivý. Mohla bych zde dlouze vyjmenovávat, komu se co daří a jak se má dobře, naopak komu nedaří a jaký má těžký život, místo toho uvedu citát mnicha Františka z Assisi:

„Bože, dej mi sílu, ať se smířím s tím, co nemohu změnit, ať změním to, co mohu změnit a moudrost rozlišování.“

Pro ty, ke kterým dosud nebyl život nakloněný tak, jak by si představovali, bývá někdy těžké to přijmout a věřit, že se jejich život změní k lepšímu. Jestli mezi ně patříte, zkuste se soustředit na sny a plány, které zrealizovat v tuto chvíli jdou. Se kterými můžete začít teď hned? I kdyby byly jen malé. I kdybyste si teď měli jen koupit knížku, která vám váš sen přiblíží. I kdyby to mělo být hledání informací na internetu o vašem snu. I kdyby to mělo být jen podrobné sepsání, jak si svůj život dál představujete. I kdyby to mělo být vyhledání člověka, který měl podobný osud, nebo někoho, komu se stejný sen splnil. Všechno to vás posouvá blíž. I když jste teď třeba dočasně bez podpory svých blízkých nebo bez financí, které jsou potřeba.

Splnění malých snů a přání vám časem přinese ty velké.

Máte z dětství zkušenosti se šikanou? Třeba vás to nasměruje k práci s týranými dětmi a díky pochopení pro jejich situaci, jim budete moci pomoct.

Nebyli k vám rodiče v dětství přívětiví? Pravděpodobně budete lepšími rodiči a svých dětí si budete vážit. Bez této zkušenosti byste se třeba tak dobrými rodiči nestali.

Všechny získané zkušenosti se jako puzzle postupně skládají a v budoucnosti se vám složí v obraz, který vám bude dávat smysl.

Úryvek z mojí knížky Užijte si život, kterou vydalo nakladatelství Grada.

73 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Email: jana@neuwerthova.cz

Telefon: +420 777 942402

Online konzultace: zoom.com

  • Facebook Sociální Icon
  • Instagram
  • LinkedIn Sociální Icon
  • YouTube Sociální Icon
  • Twitter

Konzultace probíhají na adrese Revoluční 8, Praha 1,

metro Náměstí Republiky

Online konzultace probíhají na zoom.com
Workshopy probíhají v Impact Hub, Drtinova 557/10,

Praha 5, metro Anděl


IČO 71650474

Přidejte se k těm, kteří na sobě chtějí pracovat! 

Získejte praktické tipy pro osobní růst i firemní rozvoj

Platba je možná přes benefitní program

  • Snímek obrazovky 2020-12-05 v 9.51.37